ורוניקת המים
ורוניקת המים
תכונות ותיאור
שם מדעי
Veronica anagallis-aquatica
משפחה
לחכיים
צורת חיים
עשבוני רב שנתי
בית גידול
נחלים וביצות
גובה הצמח
60-100 ס"מ
מרחק מקו המים-חיגור
גדה נמוכה
אזור תפוצה
גולן, חרמון, גליל, עמק ירדן עליון, עמקים, כרמל, הרי שומרון, הרי יהודה, מדבר יהודה ובקעת ים המלח, שרון, שפלה, נגב צפוני, בקעת הירדן
הוסף לרשימה שלי

ורוניקת המים

אם ראית פרח עם 4 עלי-כותרת בלתי שווים: שנים בינוניים זה מול זה, אחד ניצב להם ורחב, ואחרון מול הרחב והוא צר מכולם – ראית פרח של ורוניקה. אפשר לדמות את הפרח לפרצוף של ליצן, שהעלה הצר הוא לשון המושטת בהתרסה. לפרח שניאבקנים ועמוד-עלי אחד, הנושא צלקת בודדת. במינים רבים הפרח כחול, וכך גם במין הנדון.
ורוניקת המים היא צמח עשבוני רב-שנתי, שגובהו עשוי להגיע עד 80 ס"מ. תחתיתו טבולה לעתים במים. שכיח מאוד במים רדודים, מתוקים, נקיים, זורמים. הוא מתרבה בנקל ברביה וגטטיבית באמצעות קנה-השורש ובאמצעות קטעי-צמחים הנישאים בזרם המים ומכים שורש ממפרקיהם. הגבעול חלול, חתכו מרובע. העלים נגדיים, לופתים את הגבעול. פורח כמעט כל השנה: ממרס עד נובמבר, אך בעיקר בקיץ, כנהוג בין צמחי המים. התפרחות רבות-פרחים. הפרח קטן, שונה מעט בגוונין מפרט פרט: חיוור או עז-צבע, תכול–ורדרד או כחול או סגול. עלי הכותרת מעורקים לאורכם. שכיח בנופי מים בכל צפון הארץ ומרכזה, ודרומה עד בקעת באר-שבע, אך תפוצתו הולכת ומצטמצמת עם צמצום נופי המים.
כתב מייק לבנה הטקסט לקוח מאתר צמח השדה wildflowers.co.il

משתלת הרדוף