בריכות חורף
בריכות חורף

בריכות חורף הן בית גידול בסכנת הכחדה:

למעלה מ95% מהן נכחדו בעשרות השנים האחרונות בעקבות הפיתוח המואץ. בבריכות אלה שוכנים ערכי טבע נדירים, עתידם מצוי בסיכון גבוה בעקבות ההתחממות הגלובלית.

בריכת חורף חורשים

בריכת החורף בחורשים. צילום: שרה אוחיון

 

בריכות חורף הן מקווי מים עונתיים- הן מתמלאות מי גשמים בחורף ומתייבשות בהדרגה לקראת הקיץ. בגלל אופיו העונתי של בית הגידול נעדרים ממנו דגים, שכן הם זקוקים למים באופן קבוע, וכך מתקיימים בבריכת החורף מינים יחודיים של דו חיים, חרקים וחסרי חוליות אשר בדרך כלל נטרפים על ידי דגים.

בריכת חורף יכולה להיווצר בכל שקע המתמלא במי גשמים, ובתנאי שהמים יחזיקו זמן ארוך דיו להתפתחותה של מערכת אקולוגית תקינה בבריכה (כארבעה-חמישה חודשים לפחות). בריכות חורף נוצרות גם על שקעים בתוך משטחי סלע (כמו גיר או בזלת) וגם על קרקעות שונות המכילות חרסית או טין האוטמים את הקרקע לחילחול המים. בריכות חורף נוכל למצוא באזורים נוספים בעולם בהם שורר אקלים ים-תיכוני (בו החורף גשום והקיץ יבש) למשל קליפורניה, דרום אפריקה, צ'ילה ומערב אוסטרליה.

בריכת חורף היא גוף מים קטן וזמני.עובדה זו גורמת לתנאי הסביבה בבריכה (מפלס המים, הטמפרטורה, המליחות, אחוז החמצן ועוד) להשתנות באופן קיצוני לאורך העונה ואפילו לאורך שעות היממה. שינויים אלה מאלצים את היצורים והצמחים בבריכת החורף להתאים את מחזור חייהם לסביבה המשתנה תדיר. ואכן, ליצורי בריכת החורף התאמות מופלאות לסביבתם. עובדות אלה הופכות את בריכות חורף למעבדה חיה לאקולוגיה, בה אפשר ללמוד על הקשר הבלתי נפרד בין יצורים חיים לבית הגידול שלהם.

 

בריכות חורף הן בית גידול המקיים מגוון ביולוגי עשיר וייחודי. לחלק מהיצורים אין קיום ללא בריכת החורף ואילו אחרים (עופות, זוחלים וכו') מגיעים אליה כדי להנות משפע המים והמזון המצויים בה.

היעלמות הבריכות

למעלה ממאה שנות התיישבות שינו את פניה של ארצנו. הגידול באוכלוסייה מביא לתנופת פיתוח מואצת. הסבת שטחים טבעיים לבנייה וחקלאות הן הסיבות העיקריות להיעלמן של בריכות החורף. ניצול יתר של מקורות המים, זיהומים, חדירה של מיני חי וצומח זרים גורמים להתדרדרות במצבן של הבריכות הנותרות.
למעלה מ-90% משטחי בריכות החורף שהתקיימו בישראל עם קום המדינה כבר אינם!
יחד עם הבריכות, נעלמים גם בעלי החיים והצמחים הייחודיים התלויים בהם לקיומם.
למרות האיומים הרבים על בית גידול ייחודי זה, בשל גודלן הקטן ומיקומן בתוך או בסמוך לערים ויישובים, רק מעטות מבריכות החורף בישראל מוגנות כשמורות טבע.

למה לשמור על בריכות החורף?
לשימור בריכות החורף חשיבות בשלוש רמות:

מקומית-

♦ בריכות החורף הן טבע ייחודי קרוב לבית! מקום לנפוש, להירגע ולהכיר מקרוב את הטבע הישראלי.
בנוסף, בריכות החורף-
♦ מסייעות במניעת הצפות- בזמן אירועי גשם חזקים, קולטות בריכות החורף עודפי נגר ומונעות איבוד מים אל הים.
♦ מהוות סמן לאיכות הסביבה- בריכת חורף משמשת כ "מראה" לכל אגן הניקוז, בריכה בריאה מעידה על סביבה בריאה ונקייה מרעלים.
♦ הן בית גידול מעולה ללימודי סביבה ואקולוגיה: הן נגישות, מגוונות ומאפשרות לעקוב אחר שינויים המתרחשים בטבע בטווח זמן קצר.

לאומית –

שימור בריכות החורף הכרחי לשימור המגוון הביולוגי הייחודי של ישראל

עולמית –

שימור בריכות החורף ואורגניזמים המצויים בסכנת הכחדה עולמית היא מחוייבות של מדינת ישראל החתומה על אמנת ריו לשימור המגוון הביולוגי (CBD) ואמנת RAMSAR לשימור בתי הגידול הלחים

 

 

 

הטקסט לקוח מאתר החברה להגנת הטבע  www.teva.org.il