חמשן זוחל
חמשן זוחל
תכונות ותיאור
שם מדעי
Potentilla reptans
משפחה
ורדניים
צורת חיים
עשבוני רב שנתי
בית גידול
נחלים וביצות
גובה הצמח
0-30 ס"מ
מרחק מקו המים-חיגור
גדה נמוכה
אזור תפוצה
חרמון גליל
הוסף לרשימה שלי

חמשן זוחל

הוא צמח עשבוני רב-שנתי שרוע וזוחל, ירוק כל השנה, המתפשט בעזרת שלוחות על-אדמתיות המשתרשות מהמפרקים, (כמו בתות-שדה, שהוא סוג הקרוב לחמשן). הוא מסתעף לגבעולים שרועים רבים, אורכם 70–30 ס"מ. העלה נישא עלפטוטרת ארוכה . טרף העלה מחולק כעין כף יד לחמש אונות, צבעו ירוק כהה והוא מכוסה בדלילות בשערות רכות.

חמשן זוחל פורח מאפריל עד יוני, לעיתים אף עד אוקטובר. הפרח צהוב, גדול (קוטרו 15–20 מ"מ), דמוי קערה או צלחת. הוא נישא בודד על עוקץ ארוך.

חמשן זוחל גדל בשולי מעיינות וצידי תעלות-מים באדמה בוצית שאיננה מתייבשת כל השנה. הוא נדיר בארץ, מופיע ממערב לירדן אך ורק בגליל העליון, וממזרח לירדן בחרמון ובגלעד. בגליל הוא ידוע רק ממקום אחד, מערת פער. בחרמון הוא גדל באתרים בודדים, בשטחים לחים ליד מעינות, באזור הר קטע ועמק יעפורי, ברום של 950–1,100 מ', וכן בנחל ערער ברום 1300 מ'. הוא נמצא בסכנה של הכחדה בארץ.
תפוצתו העולמית נרחבת באירו-אסיה, בעיקר באזור האירו-סיבירי. הוא נפוץ במקווי מים בכל אירופה, ארצות הים התיכון, מערב אסיה ומרכזה, ואף בהרי אתיופיה. הוא מוכר כצמח גר בצפון אמריקה.

בארץ רק עוד שני מיני חמשן, שניהם נדירים: חמשן נדיר הגדל במרומי החרמון ובגלעד, וחמשן קטן, צמח אפיזודי בארץ, שנאסף באגם ירוחם ב-1970 ובבריכת רם ב-1990–1988.
כתב מייק לבנה הטקסט לקוח מאתר צמח השדה wildflowers.co.il