חנק מחודד
חנק מחודד
תכונות ותיאור
שם מדעי
Cynanchum acutum
משפחה
הרדופיים
צורת חיים
מטפס
בית גידול
נחלים וביצות
גובה הצמח
2-4 מטר
מרחק מקו המים-חיגור
גדה נמוכה
גדה גבוהה
אזור תפוצה
גולן, גליל, עמק ירדן עליון, עמקים, כרמל, הרי שומרון, מדבר שומרון, מדבר יהודה ובקעת ים המלח, שרון, שפלה, נגב צפוני, נגב והרי אילת, ערבה, בקעת הירדן
הוסף לרשימה שלי

חנק מחודד

חנק מחודד הוא מטפס רב-שנתי ירוק וקירח של גדות-נחלים. גובהו השכיח עד 3 מ', והוא משתלט על הנוף ומכסה כליל את הצמחים שבסביבתו, כביכול חונק אותם, מכאן שמו. מתוך קנה-שורש בקרקע עולים הגבעולים, בלתי מעוצים. אין לו קנוקנות, והוא מטפס על שכניו כשהוא נכרך סביבם באמצעות גבעוליו הרכים והגמישים. העלים נגדיים, עם פטוטרת ארוכה. הצמח מפריש בהיפצעו מיץ חלבי כמו רבים במשפחתו, נחשב רעיל.
חנק מחודד פורח במשך כל הקיץ, מאפריל עד אוקטובר. הפרחים ריחניים, קטנים (קוטרם 10 מ"מ), והם ערוכים בתפרחות צפופות מעין סוככים, 10 פרחים לסוכך. עיתים מכוסה הצמח כולו בפריחה עשירה. הפרח לבן או ורדרד, מרכזו אדמדם, צורתו גלגלית אופיינית למשפחת האסקלפיים. הפרח מפריש צוף רב והוא מואבק על-ידי חרקים גדולים וחזקים המסוגלים לעקור את האבקן יחד עם המצבט הנאחז בחרק: דבורי-דבש, צרעות וזבובים גדולים. ידוע כי חרקים קטנים שודדי-צוף כנמלים נתפסים במצבט ואינם מסוגלים לחלצו או להשתחרר ממנו. בתמונה המצורפת נראות נמלים על הפרחים, אך אלה למדו כנראה להתמודד עם בעיה זו. הפרי הוא מפוחית מוארכת (עד 20 ס"מ) ובה זרעים רבים המתפזרים ברוח באמצעות ציצית שערות. הוא משמש פונדקאי עיקרי בצפון הארץ לפרפר היפה דנאית סדום, הנזון מבני משפחת האסקלפיים הרעליים בכל אשר ימצאם.
חנק מחודד גדל ליד מקווי מים, נחלים ובריכות, נפוץ בהרים, במישור החוף ובבקעת הירדן.
תפוצתו העולמית משתרעת בארצות הים התיכון והמזרח התיכון ומשם צפונה.
בסוג 5 מינים, מין יחיד בישראל.

משתלת הרדוף