תהליך העבודה
תהליך העבודה

פרויקט שיקום נחל מתחיל במשתלה, מסקר אקולוגי- אנו מקבלים רשימת מיני צמחים כללית האופיינית למקום, הרשימה כוללת מינים מקומיים מצויים, ונדירים. לאחר מכן נפגשים עם מתכנן הנוף של הפרויקט ומבינים את אופי השטח וייעודו. את אופי הצמחייה, גובה, מרחק מהמים (חיגור) אנו גוזרים מהשילוב בין תבנית השטח והמלצת האקולוג וכך יוצרים כתב כמויות עבור כל מין. מכאן ממפים את איזורי איסוף חמר הריבוי מהצמחים ומתחילים באיסוף וריבוי של המינים לפי הצרכים של הפרויקט הספציפי.

תהליך הריבוי  לוקח בין כמה חודשים לשנה תלוי גם במצב העבודות בשטח. במהלך תקופה זו אנו מלווים את העבודות בשטח ולוקחים חלק בצוות שמלווה את התקדמות הפרויקט. החלטות כמו רוחב חגורת השתילה, מרווחי שתילה, מערכת השקיה ותכנון שלה, הן השאלות בהן אנו מהווים גורם דומיננטי.

היציאה לשתילת הצמחים הוא רגע משמח מאין כמוהו. מגשי הצמחים מועמסים על העגלות וההרגשה היא של חג פשוטו כמשמעו! אולם רגע זה הוא גם משמעותי וקריטי להצלחת הפרויקט.

זה שהפיתוח הסתיים לא אומר שהשטח מוכן! לא פעם שתילה בעונה לא מתאימה רק בגלל שפרויקט הפיתוח הסתיים, התקציב ישנו והצמחים מוכנים, הביא אתו תוצאות לא טובות  ולמסקנות לא נכונות לגבי הדרך הנכונה לבצע שיקום צמחי. כל השאלה "האם בכוחותינו להחזיר את המינים השונים להיות "בעלי הבית" בערוץ הנחל" מקבלת תשובה שונה לחלוטין ברגע שאתה מגיע לשתילה במועד מתאים!

שתילת הצמחייה בעונה הנכונה וכאשר השטח מוכן היא תנאי הכרחי להצלחת שיקום צמחי. להבנות אלו הגענו לאחר לא מעט כישלונות, הסקת מסקנות ועבודות שתילה חוזרת, בכדי להגיע לשטח שבו כל המינים מתבססים ומשגשגים.

 

שתילת הצמחייה בעונה הנכונה וכאשר השטח מוכן היא תנאי הכרחי להצלחת שיקום צמחי. להבנות אלו הגענו לאחר לא מעט כישלונות, הסקת מסקנות ועבודות שתילה חוזרת, בכדי להגיע לשטח שבו כל המינים מתבססים ומשגשגים.

לאחר סיום השתילות אנו נכנסים לתחזוקת השטח שכוללות בעיקר קציר סלקטיבי של מינים מתפרצים כגון: קנה מצוי, אשל, פטל קדוש ועוד מינים פולשים האופייניים לאזור וכן מינים חד"ש שבתחילת התהליך מהווים תחרות לא קלה לצמחיה שנשתלה.

משך התחזוקה הוא בד"כ בין שנתיים לארבע שנים. משך זמן זה מאפשר לצמחיה להתבסס ולדחוק את המינים המתפרצים כך שהם יהוו עוד מין מבין המינים דבר המאפשר לשאר המינים לצמוח, להתרבות ולהפיץ עצמם במורד הזרם.

המשתלה עסוקה כל השנה באיסוף חומרי ריבוי. לכל צמח יש את המועד המתאים בו הזרעים שלו מבשילים או העונה הנכונה לעשות ממנו ייחורים וכו'. הדבר מצריך יציאה לשטח ואיסוף כמעט על פני כל השנה. הכרת השטח, מקום הימצאותם של המינים השונים והידע מתי הזמן האופטימלי לריבוי כל מין, הוא הדבר שבו אנו משקיעים את מירב המשאבים במשתלה. כאשר רשות מסוימת פונה אלינו לבצע שיקום צמחי בנחל מסוים, טווחי הזמן בד"כ הם כאלה שאנו צריכים להיות מוכנים עם רוב המינים מראש אחרת יש צורך לפעמים לחכות עונה שלמה בכדי להגיע למועד הנכון לריבוי וכך חלק גדול מהמינים לא נשתל בפרויקט ולא מגיע לשטח בכלל.