כתבו עלינו רשות ניקוז כינרת

בנק צמחים ביוזמת רשות ניקוז ונחלים כינרת

כבר שמענו על בנק הדם, על בנק פיננסי אבל על בנק צמחים שמעתם? לא, זו אינה טעות, ביוזמת רשות ניקוזו נחלים כינרת הוקם בנק צמחים.

bank

 

רשות ניקוז ונחלים כינרת בשיתוף משתלת הרדוף, המעסיקה אוכלוסייה בעלת צרכים מיוחדים ופגועי נפש, יזמו פרויקט אקולוגי ייחודי ליצירת "בנק צמחים", במטרה לשקם את הצמחייה הטבעית בנחלים ובמעיינות של אגן ההיקוות של הכינרת המהווים "מסדרונות אקולוגיים" טבעיים.

עם השנים, שטחי החקלאות והפיתוח המבני המואץ צמצמו את השטחים הפתוחים וגרמו להכחדת צמחי בר ופגיעה בבתי הגידול הטבעיים. במסגרת אחריותה של רשות ניקוז ונחלים כינרת לשמירה על נחלי אגן ההיקוות של הכינרת, הוחלט להקים "בנק צמחים" אשר נמצאים בסכנת הכחדה או שנעלמו כליל מאפיקי הנחלים עבור כלל מקורות המים בצפון. בעקבות סקר אקולוגי שנערך, נמצאו 40 זני צמחים שונים המתאימים להגדרה זו, בניהם: ארכובית סנגלית, כדורן ענף ושיח אברהם.

 

 

 

 

 

רן מולכו, מהנדס רשות ניקוז ונחלים כינרת אומר: "פרויקט שיקום הצמחים הינו נדבך נוסף במסגרת תפקידנו במטרה ל"החיות" את הנחלים וגדותיהם. לרצועות תוואי הנחלים השפעה ישירה על טיב איכות מי השתייה שלנו".

עוד מוסיף מולכו, כי זני הצמחים מהסוג הטבעי אינם "צמחי מדף" ועל כן שיתוף הפעולה עם משתלת הרדוף הינו חיוני. "עובדי משתלת הרדוף מבצעים את עבודת ריבוי הצמחים, זריעה, הנבטה, חיתוך והעתקה ובשלב הסופי מעבירים את השתילים לאתרי הנחלים וכך התהליך חוזר.

 

לדברי מולכו: "אתר מורד הירדן הינו הפרויקט הנוכחי שלנו. האתגר הינו להחזיר את המופע הטבעי של הירדן על ידי פיתול אפיק הנחל, העשרת מגוון הצמחים והשבת מינים מקומיים שנכחדו במהלך עשרות שנים של הזרמת שפכים לנחל. אנו מקווים, כי בעקבות שיקום צמחי הנחל והשבתם למערכת האקולוגית המתחדשת, יופיעו בערוצי הנחלים בתי גידול חדשים ובעלי חיים שבמשך שנים לא נראו" אומר מולכו.

נועם רבין, מנהל משתלת הרדוף אומר: "הפרויקט המשותף עם רשות ניקוז ונחלים כינרת, מאפשר עיסוק המשלב עניין וכוחות מרפאים לחוסים ופגועי הנפש במשתלה, המסייע בתהליך שיקומם".

עוד מוסיף רבין, כי במשך השנה לומדים פגועי הנפש על מקורות המים ומאפייניו של כל נחל ובכך מרחיבים את תחומי חייהם. "חשוב לנו שהמטופלים יראו שעבודתם המסורה במשתלה אכן בעלת ערך" אומר רבין.

רשות ניקוז ונחלים כינרת אחראית על כל אגן ההיקוות של הכינרת ממטולה בצפון ועד מנחמיה בדרום, ממזרח רמת הגולן ועד רכס הרי נפתלי והרי מירון במערב. במסגרת תפקידה, מניעת נזקי שיטפונות, סחף וקרקע, שיקום מעיינות וגדות הנחל בפן האקולוגי והנופי.

תאריך פרסום: 2014-01-15 18:35:49

הכתוב מופיע באתר רשות הכנרת